Múzeumbaráti kör bemutatása

A közhasznú múzeumi egyesület küldetése, hogy ápolja a Blaskovich család szellemi és tárgyi örökségét, elősegítse a település kulturális és természeti értékeinek védelmét, bemutatását. Támogassa a tápiószelei múzeum közművelődési munkáját, aktív közreműködője legyen a helyi kulturális tevékenységnek, programjaival színesítse a település és a Tápió-vidék kulturális életét.
1992 óta rendszeresen szervezünk pályázatokat, vetélkedőket a helyi és kistérségben élő gyerekeknek (helytörténeti témában és a Blaskovich örökséghez kötődően).


1991-től emléktáblákat avattunk múzeumi és tápiószelei események, személyek emlékére (múzeumalapító Blaskovich fivérek 1991, Blaskovichok tere 2002, szkíta temető régészei 2004, Bartók Béla 2006, 1848/49-es szabadságharc emlékoszlopa 2009).


1996-től 2011-ig történeti játszóházakat szerveztünk a múzeummal karöltve.


1999-tól Blaskovich Napokat szervezünk a helyi önkormányzattal, természetbarát klubbal, közgyűjteménnyel közösen.
2000-ben néprajzi házat hoztunk létre, azóta is gondozzuk, népszerűsítjük anyagát, kiállítását. Hagyományápolási tevékenységünk révén gyerekeknek évente megtartottuk nyugdíjas tagjaink bevonásával a „Mindennapi hagyományaink” című kézműves foglalkozásokat.


A Blaskovichok szellemi és tárgyi örökségének megismertetését szolgálja a Blaskovich-díj kiírása. 2010 óta a 100 000 Ft értékű díjra a helyi iskola 8. osztályosai pályázhattak, 2023-tól kiterjesztettük a résztvevők körét Tápiószelén lakó diákokra.
Az együttműködésben is nagy tapasztalatunk van, így jó kapcsolatot ápolunk a helyi és tápiómenti kulturális intézményekkel, civil szervezetekkel.
Kiadványokat készítettünk és jelentetünk meg (3 helytörténeti, 1 régészeti és 2 Blaskovich könyv, 3 tárgykatalógus, 1 képzőművészeti katalógus, 2 ismeretterjesztő füzet- Sétáló füzet és a Kúria titkai című) önálló honlapot működtetünk.
Magyarországon elsőként CD-n kiadtuk Bartók Béla helyi népdal gyűjtését (2009).


Hatalmas gyűjtő és pályázati munka eredményeként 2013-ba a múzeumkertben felállítottuk a múzeumlapító Blaskovich testvérpár életnagyságú bronz szobrát.


Pályázati támogatással és az szja 1%-os felajánlásokkal 2016-ban felállítottuk a Blaskovich fivérek szellemi örökségét népszerűsítő aranyszarvas dísz ivókutat.


Rendszeresen hívtunk meg ismert és környékbeli előadókat, közösen megemlékezünk az országos és helyi évfordulókról.


2008-ban botanikai tanösvényt hoztunk létre a múzeumkertben, ami országos elismerésben részesült.


Rendszeresen szervezünk helytörténeti kiállításokat, a település és a Tápió-vidék értékeit bemutató tárlatokat.Kistérségi, megyei sőt országos jelentőségi kulturális programokat tartunk ( könyvbemutatók, konferenciák, ünnepségek). Évente 15-25 rendezvényt szervezünk.


2007 és 2017 között kizárólag saját forrásból szerveztük a Múzeumok Éjszakája összművészeti programot.
2020-ban Leader pályázat támogatásával Kincsem játszó- és közösségi teret hoztunk létre. Több alkalommal szerveztünk önkéntes munkát ezen.


2013 óta működtetjük a múzeumi egyesület közösségi összejövetelit, a havonta megszervezett múzeumbaráti teakört.
Gondozzuk a Blaskovich család és Danielisz János 1848-as honvéd ezredes sírját.


Részt veszünk a tápiószelei Értéktár Bizottság munkájában.
Együttműködtünk a Tápiószelei Természetbarát Klubbal az Aranyszarvas országos gyalogtúra lebonyolításában.
Folytattuk ténykedésünket a MME Madárbarát kert programjában, évekig szerveztük a Fülemülék éjszakáját.
Tagja vagyunk a Hajt-a csapat Egyesületnek.
Kapcsolattartásunk folyamatos a szlovákiai Deménddel (Blaskovich birtok volt a 18. században).
Céljaink elérése érdekében együttműködtünk több civil szervezettel, a helyi iskolával és óvodával, Duna-Ipoly Nemzeti Park nagykátai irodájával, Tápió Natúrparkkal, tápiószelei Nemzeti Biodiverzitás és Génmegőrzési Központtal.
Kitelepüléseken népszerűsítettük a tápiószelei múzeumot (farmosi Gólyaváró családi nap, Tárogató Fesztivál, Tápiófeszt, Városnap).
Együttműködünk a Tápió Natúrpakkal és Tápió-vidék Természeti Értékeiért Közalapítvánnyal.
2019-ben a tápiómenti kitérség egyetlen civil elismerését alapította meg szervezetünk, a Tápió Mentérét Díjat.

Az egyesület által kapott díjaink, elismeréseink:
2000 – Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága első alkalommal adta át a PEST MEGYEI MÚZEUMAIÉRT EMLÉKÉRMET, amit szervezetünk kapott meg.
2002- Tápiószele képviselőtestülete TÁPIÓSZELE EMLÉKÉREM elismerését ítélte oda.