Tápió-Mentéért Díj

Általános ismertető

A tápiószelei Blaskovich Múzeum Baráti Köre Egyesület 2019-ben Tápió mentéért díjat alapított azzal a céllal, hogy elismerje azokat a személyeket, akik munkájukkal sokat tettek a Tápió mentéért.

A díjat évente legfeljebb három személy kaphatja meg, illetve ezen felül egy-egy személy posztumusz, fiatal tehetség, valamint mecénás kategóriában. Az elismerés pénzjutalommal nem jár, a díjazottak elismerő oklevelet és emlékérmet vehetnek át.

Jelölt lehet a„Tápió mentéért-díj” elismerésre bármilyen természetes személy, aki a Tápió mentén, vagy a tájegységen kívül él, elévülhetetlen érdemei alapján pedig méltó lehet a kitüntetésre.Az elismerésre javasolt személy bármilyen területen végzett kimagasló munkássága felterjesztésre érdemes, ha az a Tápió mente valamelyik településén vagy a Tápió mentéért valósult meg. A benyújtott jelölések elbírálásánál kiemelt figyelmet kapnak azok a jelöltek, akiknek tevékenységi körébe tartozik a kulturális örökségvédelem, a néprajzi értékek, helyi hagyományok őrzése, az épített örökség védelme, a szellemi örökség átörökítése, természeti értékeink megőrzése,az oktatás, valamint az identitástudat erősítése, illetve mindezek megvalósításának segítése.További elbírálási szempont, hogy a jelölt személy és munkássága helyi, regionális, országos vagy nemzetközi szinten szerzett-e hírnevet a Tápió mentének.

Posztumusz-díj esetében ugyanezek a szempontok érvényesek, melynek egyetlen kritériuma, hogy a díj átadásának napjától számított, 15 évnél régebben elhunyt személyek (2007. november 4. előtt elhunyt személyek) nem terjeszthetők fel.

Jelölt lehet „Tápió mente fiatal tehetsége” díj elismerésre bármilyen természetes személy, aki a Tápió mentén, vagy a tájegységen kívül él, elévülhetetlen érdemei alapján pedig fiatal életkora ellenére méltó lehet a kitüntetésre.Az elismerésre javasolt személy bármilyen területen végzett kimagasló munkássága felterjesztésre érdemes, ha az a Tápió mente valamelyik településén vagy a Tápió mentéért valósult meg. A benyújtott jelölések elbírálásánál kiemelt figyelmet kapnak azok a jelöltek, akiknek tevékenységi körébe tartozik a kulturális örökségvédelem, a néprajzi értékek, helyi hagyományok őrzése, az épített örökség védelme, a szellemi örökség átörökítése, természeti értékeink megőrzése,az oktatás, valamint az identitástudat erősítése, illetve mindezek megvalósításának segítése.További elbírálási szempont, hogy a jelölt személy és munkássága helyi, regionális, országos vagy nemzetközi szinten szerzett-e hírnevet a Tápió mentének. Fontos kritérium, hogy 16-30 év közötti kell legyen a felterjesztett életkora.

Jelölt lehet „Tápió mente mecénása” díj elismerésre bármely természetes személy vagy cég, mely esetben jól követhetően megismerhető a Tápió mentén, a Tápió mentéért végzett támogatási tevékenysége és kiemelt támogatási körébe tartozik a kulturális örökségvédelem, a néprajzi értékek, helyi hagyományőrzés, az épített örökség védelme, a szellemi örökség átörökítése, természeti értékeink megőrzése,az oktatás, tehetséggondozás, valamint az identitástudat erősítése céljából megvalósuló önzetlen anyagi támogatása.

„Tápió mentéért díszoklevél” kerül adományozásra a kuratórium részéről, melynek adományozásáról saját hatáskörben döntenek. A díj a Tápió mentéért-díj kritériumainak értelmében kerül kiosztásra, melyet bárki kaphat (magánszemély, civil szervezet, vállalkozó, cég, önkormányzat, közszereplő stb.)

Jelölő személy: bárki tehet felterjesztést

A jelölt szakmai életútját bemutató pályázati anyagot az alábbi címre kell beküldeni, kizárólag postai úton:Blaskovich Múzeum Baráti Köre Egyesület, 2766 Tápiószele, Múzeum u. 13.

A borítékon kérjük feltüntetni: „Tápió mentéért díj- 20…”

Kérjük feltüntetni a jelölő fél, valamint a jelölt pontos elérhetőségeit is a felterjesztésben (név, cím, telefonszám, email)!

A felterjesztés határideje:az adott év október eleje(felhívásban megjelölve).

A díj átadásának időpontja: minden évben más településen a Blaskovich fivérek által Tápiószentmárton határában megtalált szkíta aranyszarvas napjához igazítva (1923. november 08).

A kuratóriumának tagjai:

Dr. Terék József – zenész, zenepedagógus, népzenekutató, Pest Megye Önkormányzatának kulturális szakreferense, MMA Köztestületi tag, a kuratórium elnöke

Dr. Baksa Brigitta – Pest megyei Príma díjas etnográfus, Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára

Gócsáné dr. Móró Csilla – történész, a tápiószelei Blaskovich Múzeum igazgatója (2023-ig), Tápiószele díszpolgára

Terék Mihály – ny. iskolaigazgató, a Blaskovich Múzeum Baráti Körének elnöke, Arany János díjas pedagógus

Katus Norbert – tanár, Sülysáp Város alpolgármestere,Összefogás Sülysápért Egyesület elnöke

Tarnavölgyi László – a www.tapiokultura.hu főszerkesztője, a nagykátai Városi Könyvtár és művelődési Központ igazgatója